LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tre kuriozitete mesjetare/ Si ishte intimiteti në atë kohë

29 Mars 2019, 22:40, Lifestyle CNA
Tre kuriozitete mesjetare/ Si ishte intimiteti në atë kohë

Kamasutra Katalane

Kërkimi mbi pozicionet seksuale nuk është një dukuri e vonë e as dukuri e hershme. Edhe në mesjetë ekzistonte një qëllim i tillë. Speculum al foder është një tekst katalan i shekullit të XV i cili flet për pozicionet sekuale. Shpesh i përkthyer si ?Pasqyra e Coitus? më shumë shërben si manual për joshjen dhe higjenën, por përshkruan me fjalë se si janë pozicionet seksuale.

Pozicionet e vjetra

Shumë më herët pozicionet seksuale ishin objekt trajtese Elfantidëve helenë në shekullin e V. Varias Concubitis dhe Genera ilustronin nëntë pozicione të aktit seksual. Këto përmbledhje ilustrimesh ishin dy nga të preferuarat e perandorit Tiber, ai sipas studiuesve e vlerësonte aq shumë artin erotik sa kishte vendosur në dhomën e tij të gjumit një pikturë të Atalantës e Meneagros të angazhuar në një raport oral

Shkespiri dhe bisha me dy shpina

Pozicioni i misionarit, ka shumë sinonime ndër të cilat edhe pozicioni martesor. Shekspir në veprën e tij Otello e përshkruan pozicionin metaforikisht si ?bisha me dy shpina?. Ky është pozicioni më praktik në botë, edhe pse fiset zulu e konsiderojnë vulgar dhe të papërshtatshëm, ndërsa për qytetarët e Balit e konsiderojnë jo praktik./CNA.al

Lajmet e fundit nga