LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta e studentëve/ Topollaj: Po ndodh ajo që kisha paralajmëruar para tri vitesh

5 Dhjetor 2018, 21:08, Aktualitet CNA
Protesta e studentëve/ Topollaj: Po ndodh ajo që kisha

Këshilltari i PD-së në Bashkinë e Tiranës, Fabian Topollaj ka reaguar në lidhje me protestën, që studentët zhvilluan sot para Ministrisë së Arsimit kundër rritjes së tarifave.

Në një postim në rrjetet sociale Topollaj ka shkruar se sot ndodhi, ajo që ai kishte paralajmëruar para tri vitesh.

“Ose rrisni tarifat, ose vrisni veten. Sot ka ndodhur fiks ajo qe personalisht kam paralajmeruar perpara 3 viteve. Me reformen ne arsimin e larte, qeveria eshte terhequr nga detyrimi kushtetues per subvencionimin e arsimit te larte publik duke detyruar universitetet publike te disafishojne tarifat studentore si e vetmja menyre per te ekzistuar?, – ka shkruar ai në postimin e tij.

Më tej ai shkruan se ajo që ka bërë kryeministri Edi Rama me universitet është njësoj, si grabisësh me pistoletë në kokë një kryefamiljari të gjithë pasurinë e familjes së tij dhe më pas ta akuzosh të dhunuarin për mungese morali sepse s?ka para të ushqejë femijët e vet.

“Nderkohe Kryeministri akuzon universitetet per vendimarrjen e rritjes se tarifave, pavaresisht se ligji i maxhorances se tij i ka detyruar keto universitete te shkojne drejt kesaj vendimarrjeje, si e vetmja menyre per mos te kycur institucionet e arsimit te larte.  Kjo eshte njesoj si ti grabisesh me pistolete ne koke nje kryefamiljari te gjithe pasurine e familjes se tij dhe me pas ta akuzosh te dhunuarin per mungese morali sepse ska para te ushqeje femijet e vet?, – vazhdon ai./ CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga