LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NATO paralajmëron Kosovën/ Do përballet me pasoja serioze nëse e krijon ushtrinë

5 Dhjetor 2018, 18:34, Aktualitet CNA
NATO paralajmëron Kosovën/ Do përballet me pasoja serioze

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar Kosovën se  do të ?përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës?.

Kjo shkon përtej këshillimeve të shumë zyrtarëve të NATO-s dhe mund të ketë pasoja serioze për integrimin e ardhshëm të Kosovës në proceset euroatlantike?, tha Stoltenberg.

Sipas tij, kjo gjë po bëhet në një moment shumë të papërshtashëm dhe duke mos u respektuar asnjë prej procedurave.

Këto deklaratë, kreu i Aleancës Veriatlantike e dha gjatë takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s./ CNA.al

Lajmet e fundit nga