LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeministrja e Serbisë paralajmëron Kosovën/ Shpresoj mos të përdorim ushtrinë

5 Dhjetor 2018, 15:16, Aktualitet CNA
Kryeministrja e Serbisë paralajmëron Kosovën/ Shpresoj mos

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç ka thënë se shpreson, që Serbia nuk do të duhet të përdorë ushtrinë e saj, pas formimit të paralajmëruar të ushtrisë së Kosovës.

?Shpresoj se nuk do të kemi nevojë kurrë të përdorim ushtrinë, por, në këtë moment, një gjë e tillë është një nga opsionet në tryezë, sepse nuk mund të shohim pastrim të ri etnik dhe stuhi të reja, edhe pse kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bën thirrje për të tilla?, tha Brnabi? për gazetarët në Qeverinë e Serbisë?, – ka vazhduar kryeministrja e Serbisë.

Ndërsa autoritetet e Kosovës kanë paralajmëruar se, më 14 dhjetor, Kuvendi i Kosovës do t?i votojë projektligjet që e transformojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës në forcë me kapacitete ushtarake./ CNA.al

Lajmet e fundit nga