LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministrja Nikolla “lan duart” para studentëve/ Tarifat i vendosin Universitetet

5 Dhjetor 2018, 12:32, Aktualitet CNA
Ministrja Nikolla “lan duart” para studentëve/ Tarifat i

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka reaguar pas protestave të studentëve. Në një deklaratë për mediat, gjatë një takimi me dekanët e fakulteteve, ministrja Nikolla, referuar kërkesave të studentëve, deklaroi se qeveria ka ndërmarrë një reformë që do të çohet deri në fund.

?Ka ardhur koha që të gjithë të mësojnë të vërtetën për tarifat në universitete nga 2009. Në 2009 tarifa ishte 12 mijë, në 2014 shkoi në 14 mijë. Tarifa maksimale ishte 30 mijë shkoi 45 mijë. Nga 2013-17, kemi rritje vetëm në 2014. Rritja e tarifës ka prekur shkencat e natyrës dhe gjuhët e huaja. Me propozimin e drejtuesve të universiteteve, kërkesa ka qenë për rritje edhe më të madhe për të mushur gropën nga mbyllja e par time. Rritja ka qenë vetëm 5570 lekë në vit. Përgjigja ime për përgjysmim tarifash është njohja dhe respekti me ligjin. Vendimmarrja për tarifat është e universiteteve. Ka mbaruar koha kur kishin 3-4 diploma, por ishin të paaftë për tregun e punës. Kemi ndërmarrë një reformë dhe jemi të venmdosur ta çojmë deri në fund.?-tha Nikolla.

Ndërsa më tej, përsa i përket kërkesës që të hiqet pika ku studenti përsëritës t’i nënshtrohet vetëm tarfiës së shkollimit vjetore, Nikolla sërish ja la ?stafetën? universiteteve.

?Ju bëj me dije se kërkojnë anullimin e një pike VKM-je e cila nuk ka hyrë në fuqi dhe që nuk ka efekt prapaveprues. Për të gjithë ata studentë, e përsëris me respektin maksimal se janë në të drejtën e tyre të protestojnë, ai nuk ka hyrë në fuqi për këtë vit. Jam e hapur që të mblidhet Këshilli i Ministrave të diskutohet dhe kjo të jetë pjesë e vendimarrjes dhe autonomisë së universiteteve?. / CNA.al

Lajmet e fundit nga