LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-“Nuk ikim”/ Studentët bllokojnë rrugën, përzënë zv.ministren e Arsimit    

5 Dhjetor 2018, 10:16, Aktualitet CNA

Ditën e sotme, studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit.

Paraditen e sotme, studentët e Arkitekturës dhe Urbanistikës pasi u mblodhën para fakultetit, vijuan marshimin drejt Ministrisë së Arsimit, ku bllokuan rrugën e Durrësit.

Ndërkohë, pjesë e kësaj proteste janë bërë edhe studentë të fakulteteve të tjera, ku disa prej tyre u bashkuan tek MAS, ndërsa të tjerë vijuan tubimin tek Korpusi Universitar.

Protestuesit u ulën në gjunjë përtokë, ndërsa brohorisnin; ?Ne nuk ikim?, ?Anulo vendimin?, ?turp, turp, turp?, ?Jemi studentë, nuk jemi klientë?.

Zv.ministrja e Arsimit, Besa Shahni ka tentuar të negociojë me studentët, por këta të fundit e përzunë nga tubimi. Ata thanë se nuk bëhen pjesë e shantazheve dhe premtimeve boshe. Ata kërkojnë heqjen e tarifës prej 670 lekë për kredit për çdo provime të mbartur. Po ashtu ata kanë kërkuar që pagesa e tarifës së shkollës të kryet në muajin janar, ashtu si për çdo vit tjetër dhe jo në muajin dhjetor.

Vetë studentët shprehen se do të vijojnë kauzën e tyre deri në fund, ndërsa i kanë përcjellë edhe kërkesat e Ministrisë së Arsimit.

Lajmet e fundit nga