LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Protesta e studentëve/ Nikolla takim me dekanët e fakulteteve

5 Dhjetor 2018, 12:07, Aktualitet CNA

Ndërsa studentët prej dy ditësh vijojnë të protestojnë, ministrja e Arsimit Lindota Nikolla po zhvillon një takim me dekanët e fakulteteve publike në vend.

Kujtojmë këtu se protesta fillimisht u nis nga studentë të Arkitekturës, të cilëve më pas iu bashkuan edhe studentë në rrethe, si edhe ata të Universitetit Bujqësor në kryeqytet.

Studentët kërkojnë heqjen e tarifës prej 670 lekë për kredit për çdo provime të mbartur. Po ashtu ata kanë kërkuar që pagesa e tarifës së shkollës të kryet në muajin janar, ashtu si për çdo vit tjetër dhe jo në muajin dhjetor. Ndër kërkesat drejtuar Ministrisë së Arsimit, është edhe përmirësimi i kushteve të konvikteve.

Gjatë fjalës së saj Nikolla tha se ka marrë në dorë kërkesat e studentëve, ndërsa Ministria e Arsimit është e hapur për të dëgjuar zërin e tyre.

?Një takim për të ndarë komunikim që në vlerësimin tim është standard i vendosur mes MAS dhe institucioneve tona. bëra me dije dekanët dhe rektorët për një protestë të një grupimi studentesh. Me respektin maksimal për t?i dëgjuar dhe për të komunikuar me ta. Respektin maksimal për të gjithë politikanët që janë përfshire në këtë protestë. por më falni që ndjesë, që vëmendje ime është tek shqetësimet e studenteve. U kam kërkuar studentëve që të komunikojë me ta për të ndarë të gjitha shqetësimet që ata kishin. Nuk kanë pranuar që të vijonim në këtë rrugë. Kanë dashur një takim informal me zv/ministren. Ata janë një pasuri e kombit tonë. Ndaj ata nuk meritojnë që të mos dëgjohen dhe meritojnë që t?u përgjigjesh në zyrën e ministres dhe në aulat e tjera. më pas studentët kanë adresuar, drejt ministrisë së arsimit një kërkesë që unë po e lexoj?, deklaroi Ministrja.

Lajmet e fundit nga