LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja sa ditë në javë duhet të punojmë,për të qenë sa më produktivë

5 Dhjetor 2018, 21:30, Aktualitet CNA
Ja sa ditë në javë duhet të punojmë,për të

Le të tregohemi të sinqertë, askujt nuk i pëlqen të punojë 5 ditë në javë. Nëse ju duhet një arsye për të punuar më pak, ju vjen në ndihmë shkenca,të paktën nëse i keni kaluar të 40-tat.

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Melburnit,personat mbi 40-vjeç janë më produktivë,nëse punojnë vetëm në tre ditë të javës,ose më pak.

Ky përfundim  u arrit pas analizimit të rreth 3000 burrave dhe 3500 grave. Gjatë  studimit shkencëtarët u kërkuan atyre që të plotësonin teste konjiktive si dhe analizuar zakonet e tyre në lidhje me punën, gjithashtu ata analizuan kujtesën, arsyetimin  objektiv, si dhe arsyetimin abstrakt.

Testi konjiktiv, konsistonte në leximin e tekstit mbrapsht, në leximin e fjalëve të komplikuara si dhe në abinimin e shkronjave me numra në një kohë të shkurtër. Sipas HuffPost, performanca konjiktive ishte më e mirë nëse personat punon më pak se 25 orë në javë, nëse  orët e punës rriteshin performance e tyre vinte duke u ulur.

Ajo që habiti shkencëtarët ishte rezultati i personave që punon mbi 55 orë në javë. Rezultatet e tyre  ishin më të ulta se rezultatet e pensionistëve,apo të personave të papunë./Cna.al

 

 

Lajmet e fundit nga