LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vettingu në politikë/ Deputeti i LSI-së: Komisioni i Venecias e konfirmoi

5 Dhjetor 2018, 14:52, Aktualitet CNA
Vettingu në politikë/ Deputeti i LSI-së: Komisioni i Venecias e

Për Kryetarin e Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili-n, përgjigja e Komisionit të Venecias konfirmon vettingun e politikanëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili, shkruan se drafti i  Komisionit të Venecias tregon qartë pushteti është në dorë të krimit.

?Komisioni i Venecias konfirmon qarte e zeza mbi te bardhe qe krimi ka pushtuar shtetin dhe ka bere qe qytetaret te humbasin besimin te institucionet dhe nevoja per veting te politikes eshte plotesisht legjitime.?-thotë ai.

Më tej deputeti i LSI-së, duke mos ia lënë në dorë përkthyesve të qeverisë sjel vetë përgjigjene ekspertëve të Venecias.

?Megjithate per te mos u lene shkas perkthyesve bajate te qeverise nga shqipja ne shqip,qe te dhtremberojne te vertetat, po ju sjell ç?thone ekspertet e Venecias ne ligjerate te drejte:

?Nga takimet (shkëmbimet e mendimeve) e ndryshme që patën Raportuesit gjatë vizitës në Shqipëri, duket qartë se ekziston vërtet një problem i kontakteve të papërshtatshme midis politikanëve dhe elemente kriminale?.?-thotë si fillim ai.

Me tej duke vazhduar me përkthimin e draftit, në postimin e  Vasilit shkruhet se  kontaktet e politikanëve me krimin në Shqipëri janë shumë problematike dhe sipas tyre nëse krimi është duke qeverisur institucionet shtetërore, parimet e shtetit ligjor nuk mund të zbatohe.

?Ekspertët e Komisionit të Venecias shprehen se ?Çështja e kontakteve të ngushta të anëtarëve të parlamentit, këshillit bashkiak ose zyrtarët qeveritare, me krimin e organizuar, janë një problem në Shqipëri. Siç tregojnë edhe rezultatet e para të procedurës së vettingut të gjyqësorit, ndërlidhja e institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar duket të jetë shumë i lartë. Kjo pengon besimin në institucionet e shtetit dhe delegjitimon funksionimin e tyre. Nëse krimi i organizuar është duke qeverisur institucionet shtetërore ose të paktën ka një ndikim në punën e tyre, parimet e shtetit ligjor nuk mund të zbatohen në praktikë. Në një shtet të qeverisur ose të ndikuar nga krimi i organizuar, parimet e dinjitetit, barazisë apo ligjshmërisë, janë lënë mënjanë?.

?skualifikimi që anulon një mandat zgjedhor nuk duhet të konsiderohet si kufizim i demokracisë, por si një mjet për ta ruajtur atë?.?-mbyll postimin e tij deputeti i LSI-së./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga