LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vettingu në politikë/ Del përgjigja e Komisionit të Venecias

5 Dhjetor 2018, 13:40, Aktualitet CNA
Vettingu në politikë/ Del përgjigja e Komisionit të Venecias

Komisioni i Venecias u ka dërguar palëve politike në vendin tonë draftin paraprak të opinionit të tyre, ende të pamiratuar, për propozimin e Partisë Demokratike për vettingun në politikë.

Në këtë draft shkruhet se projekt-propozimi i PD-së nuk ka dhënë udhëzimet e nevojshme. ?projekt-propozimi kushtetues i opozitës nuk arrin të japë udhëzimet e përshtatshme?-thuhet aty.

Megjithatë ky është drafti paraprak, i cili do të duhet të miratohet nga mbledhja e Komisionit të Venecias që më pas të vijë si vendim përfundimtar nga mesi i muajit dhjetor.

Ky draft i Venecias përjashton ndryshimet kushtetuese që kërkon PD-ja dhe kërkon që këto ndryshime të kalojnë përmes amendimit të ligjit të dekriminalizimit./CNA.al

Lajmet e fundit nga