LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KSSH mbështet studentët/ Në protestë kundër hajdutëve

5 Dhjetor 2018, 12:52, Aktualitet CNA
KSSH mbështet studentët/ Në protestë kundër

Për Konfederatën e Sindikatave të Shqipërisë protesta e studentëve të Inxhinierisë të Ndërtimit dhe atyre të Arkitekturës kundër tarifave të larta është legjitime dhe duhet të shëtrbejë si një këmbanë alarmi për hadutët që janë në pushtet dhe në Ministrinë e Arsimit.

Në njoftimin e sindikatës shkruhet se këta persona që  janë duke vjedhur studentët, fëmijët e tyre i kanë siguruar në universitet private jashtë vendit.

?Këta mediokër falë abuzimeve sot fëmijët e tyre i shkollojnë kë kioskat private dhe jashtë vendit e nuk kanë si t?i kuptojnë vështirësitë e familjeve shqiptare për të shkolluar fëmijët.?-thuhet në njoftim.

Më tej ata theksojnë se me pagën minimale që ekziston në vendin tonë është e pamundur të përballohen këto tarifa.

?Dy prindër shqiptarë në një vend ku paga minimale është 24 mijë lekë, e kanë të pamundur të përballojnë tarifat diskriminuese të universiteteve shqiptare që janë kthyer në vatër korrupsioni dhe padije.?-vijohet më tej.

KSSH i bën thirrje të gjithë studentëve që të bashkohen me këtë protestë dhe të largojnë pushtetarët për të ndihmuar të ardhmen e arsimit dhe historisë të vendit tonë.

?Konfederata e Sindikatave te Shqiperise i ben apel te gjithe studenteve dhe te rinjve ti bashkohen kesaj proteste deri ne plotesimin e te gjitha kerkesave te tyre.

Te rinjte jane shpresa e ne nuk mund ti vrasim endrrat e tyre per shkollim vetem se keshtu deshiron nje kaste hajdutesh te pangopur.?-thuhet në njoftim./CNA.al

Lajmet e fundit nga