LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një nga aktorët më të fuqishëm në botë/Legjenda e artit mbush 50 vjeç !

26 Shtator 2018, 14:25, Aktualitet CNA
Një nga aktorët më të fuqishëm në

Williard Carrol ?Will? Smith Jr. lind në Filadelfia 25 shtatorin e vitit 1968, i dyti nga katër fëmijë. Një artist poliedrik që ka tentuar debutimin në botën e muzikës si Rapper, por suksesin e parë e fiton me ?Will-in, princin e Bel-Air?, seriali televiziv i transmetuar në fillim të viteve ?90.

Në 2007-ën revista ?Newsweek? e kurorëzon si një nga ?aktorët më të fuqishëm në botë? për ndikimin dhe pasurinë: rreth 4,5 miliardë dollarë të fituar nga filmat e tij. Përveçse aktor, Smith është gjithashtu skenarist, regjisor dhe producent.

Ndër interpretimet e tij më të famshme, roli i protagonistit në filmin ?Ali? dhe në filmin ?Kërkimi i Lumturisë? e pozicionuan Will-in në kandidaturat për çmim ?Oscar? si aktori më i mirë protagonist.

Trilogjia ?Man in Black?, Unë Roboti? dhe shumë filma të tjerë janë bërë ikona në kinemanë bashkëkohore vetëm falë talentit të 50-vjeçarit, që kur vazhdojmë ta shohim nëpër filma, na duket sikur nuk ka luajtur nga mosha 30 vjeç!

Lajmet e fundit nga