LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mashtrimi me bonusin për bebet/ Qytetari “vë me shpatulla pas muri” Ramën

26 Shtator 2018, 11:17, Aktualitet CNA
Mashtrimi me bonusin për bebet/ Qytetari “vë me shpatulla pas

Për çdo fëmijë të lindur në Republikën e Shqipërisë, qeveria do të japë një çek, disafish më të lartë se ai që merrej deri më tani.

Kryeministri Rama prezantoi sot nismën e qeverisë, sipas së cilës për ata prindër që sjellin në jetë fëmijën e parë, shpërblimi do të jetë 8-fishuar. Sipas kreut të qeverisë për fëmijën e parë do të merren 400 mijë lekë të vjetra, për fëmijën e dytë 800 mijë lekë, dhe për fëmijën e tretë 1 200 000.

Teksa prezantoi këtë politikë të re, Rama e konsideroi të rëndësishëm dhe të konsiderueshëm kontributin e masave të qeverisë në rrugën e reformave.

Por, cfarë ndodh në realitet?

Sipas një denoncimi që ka mbërritur sot në redaksinë e CNA.al, në realitet fakti është se familjet nuk i marrin këto bonuse. ?Jemi një familje që jemi bërë prindër të dy vajzave binjake para dy vitesh e gjysmë dhe akoma nuk e kemi marrë shpërblimin?-thotë denoncuesi.

Në një kohë që deri sot, bonusi për çdo fëmijë të lindur ishte vetëm 50 mijë lek të vjetra, qytetarët nuk kanë mundur ti tërheqin këto para. Se çfarë do të ndodhë tashmë që Rama e paska 8-fishuar pritet ta shohim në vijim. Urojmë që mos jetë propaganda e radhës e kryeministrit Rama, gjë të cilën bën çdo ditë, nga mëngjesi në darkë, në çdo ekran. Me letra Rama mund ta rrisë bonusin, problemi është që kjo shumë të kalojë vërtetë në duart e qyterarëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga