LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Niveli i lartë i pesticideve/ Greqia asgjëson 4.6 ton domate nga Shqipëria e Italia

26 Shtator 2018, 07:45, Aktualitet CNA
Niveli i lartë i pesticideve/ Greqia asgjëson 4.6 ton domate nga

Greqia ka bërë bllokimin e 4602 kg domateve të cilat ishin të importuara nga Italia dhe Shqipëria.

Sipas agjensisë e cila bën kontrollin higjenik të kimikateve të fruta-perimeve, në dy ngarkesa domatesh të ardhura nga Shqipëria dhe Italia, niveli i pesticideve ishte shumë herë më i lartë se i lejueshmi.

Sasia prej 4.6 ton domatesh u tërhoq menjëherë nga tregu dhe u shkatërrua për të mos rrezikuar shëndetin e konsumatorëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga