LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vetting në politikë/ Gati lista me ministrat dhe deputetët që kanë lidhje me krimin

26 Shtator 2018, 10:43, Aktualitet CNA
Vetting në politikë/ Gati lista me ministrat dhe deputetët

Gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve dhe Këshillit të Legjislacionit ditën e  sotme po shqyrtohet nisma e 35 deputetëve të Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Partisë Republikane për vettingun në politikë.

Gjatë fjalës së tij deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi shprehte se është dorëzuar një listë me ministra dhe deputetë që duhen pastruar nga politika pasi kanë lidhje me krimin.

Bylykbashi më tej në fjalën e tij në Komision deklaroi se vetingu do të ketë si për prokurorët, gjykatësit, policinë edhe për politikanët pa asnjë dallim. I njëjti vetting si për policin e thjeshtë ashtu edhe për Ministrin e Brendshëm.

Nisma sipas demokratëve synon të dekriminalizojë plotësisht qeverisjes dhe politikën, të luftojë me tolerancë zero korrupsionin dhe krimin të ndalojë aleancat mes politikanëve dhe grupeve kriminale si edhe të pastrojë nga rradhët e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë individë të korruptuar dhe të lidhur me krimin e organizuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga