LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti Meta takon Presidentin e Qipros, Nicos Anastasiades

26 Shtator 2018, 11:25, Aktualitet CNA
Presidenti Meta takon Presidentin e Qipros, Nicos Anastasiades

Në vijim të ndjekjes së punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Presidenti Meta u takua me Presidentin e Republikës së Qipros, Nicos Anastasiades.

Presidenti Meta e falënderoi homologun qipriot për mbështetjen që ai personalisht dhe Qiproja u japin çeljes së negociatave të anëtarësimit  të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Gjithashtu Presidenti Meta nënvizoi interesin për t?i forcuar më tej marrëdhëniet midis dy vendeve, veçanërisht në aspektin ekonomik, dhe për t?u dhënë atyre më shumë rezultate substanciale.

Në mënyrë të veçantë, Presidenti Meta nënvizoi interesin për të bashkëpunuar ngushtë në kuadër të rajonit të euromesdheut dhe kontribuar së bashku për forcimin e paqes dhe stabilitetit në këtë rajon.

Nga ana e tij, Presidenti Anastasiades e siguroi Presidentin Meta për vijimin e mbështetjes së Shqipërisë në kuadër të BE-së, si dhe shprehu dëshirën për të shkëmbyer vizita në nivel Presidenti në dobi të forcimit të marrëdhënive mes dy vendeve.

Lajmet e fundit nga