LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fitimi i vetëbesimit/ Studimi na tregon se kur e arrijmë në të vërtetë

26 Shtator 2018, 20:45, Aktualitet CNA
Fitimi i vetëbesimit/ Studimi na tregon se kur e arrijmë në

Se si ne ndihemi për veten tonë ndryshon shumë gjatë jetës dhe shpesh thuhet se sa më të vjetër bëhemi aq më shumë besim fitojmë tek vetja. Një studim i ri nga Psychological Buletin zbulon se në moshën 60 vjeçare ne arrijmë kulmin e vetëbesimit.

Studimi mori në shqyrtim  më shumë se 300 persona në lidhje me vetëbesimin në grupmosha të ndryshme, duke identifikuar një lidhje midis vitit të lindjes, gjinisë dhe nacionalitetit.

Vetëbesimi rritej vazhdimisht deri kur arrinte pikën e tij maskimale në moshën 60 vjeç dhe qëndronte e tillë për një dekadë, dhe më pas në të 70-tat vinte duke u ulur deri në të 80-tat.

Studimi zbulonte gjithashtu se lidhja që ne kemi me veten tonë përmirësohet vazhdueshëm gjatë dekadava të para të jetës tonë. Vetëbesimi përkufizohet si ?vlerësimi subjektiv i vlerave të vetes si një person.? Piku i vetëbesimit në moshën 60 vjeç ka të bëjë me atë që ti ndihesh më i sigurtë në atë që je, nuk interesohesh më ndaj gjërave që të tjerët thojnë për ty dhe ndihesh në paqe me trupin tënd.

Lajmet e fundit nga