LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shkencëtarët zbulojnë se si të shkatërrojnë grimcat toksike që shkaktojnë Alzhaimer

26 Shtator 2018, 13:10, Aktualitet CNA
Shkencëtarët zbulojnë se si të shkatërrojnë

Një zbulim historik rreth Alzhaimerit mund të çojë në parandalim e sëmundjes, çka do të sillte një përfitim për gjeneratat e ardhshme është kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Kembrixh në bashkëpunim me një ekip nga Suedia.

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re që synon shkatërrimin e grimcave toksike, të cilat shkatërrojnë qelizat e trurit dhe çojnë në humbje të kujtesës.

Profesoreshë Michele Vendruscolo, i Kembrixhit, tha:

Të gjitha provat klinike të mëparshme që janë përqendruar në gjetjen e ilaçeve për të modifikuar sëmundjen kanë dështuar.
Gjykimet që kanë pasur sukses na kanë dhënë një grusht ilaçesh, por këto barna mund të trajtojnë vetëm simptomat e sëmundjes Alzheimer, jo fillimin e saj dhe progresin. Pasi që patogjenët tani janë identifikuar si grumbuj të vegjël të proteinave të njohura si oligomere, ne kemi qenë në gjendje të zhvillojmë një strategji për të shkatërruar këto grimca toksike.
Kjo qasje mundëson një strategji të re në zbulimin e një medikamenti efektiv.
Kjo është hera e parë që propozohet një metodë sistematike për të ndjekur dhe eliminuar patogjenët të cilët shkaktojnë Alzhaimerin.

Ajo shtoi:

Ne kemi hartuar strategjinë e parë për të ndjekur shkakun e sëmundjes, duke çuar në shpresën se mund të zhvillohen ilaçe të reja”.
?Dementia? (një çrregullim kronik dhe i vazhdueshëm i trurit) është shkaku kryesor i vdekjeve në Britani të Madhe.

Shkencëtarët kanë identifikuar depozitë anormale të quajtura oligomere të proteinave si shkaku më i mundshëm i kësaj çmendurie, çrregullimi i trurit.

Megjithëse proteinat zakonisht janë përgjegjës për proceset e rëndësishme të qelizave, në sëmundjen e Alzheimerit këto proteina bëhen mashtrues, grumbullojnë forma dhe vrasin qelizat nervore të shëndetshme.

Sëmundja e Alzheimerit çon në vdekjen e qelizave nervore dhe humbjen e indeve në të gjithë trurin.

Me kalimin e kohës, truri zvogëlohet në mënyrë dramatike dhe shkatërrimi i qelizave shkakton dështimin e kujtesës dhe ndryshime në personalitet.

Pllakat krijohen në mes të qelizave nervore duke i ndaluar ato që të sinjalizojnë siç duhet. Ndërsa qelizat nervore vdesin, ato kthehen, duke shkaktuar edhe më shumë dëme pasi bllokojnë ushqyesit dhe furnizimet me qeliza të tjera.

Dokumenti i tyre hulumtues është botuar sot në Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Lajmet e fundit nga