LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tentativa për ta shpallur të pafajshme/ Klodiana Lala zbardh prapaskenat për komisioneren e Vettingut

25 Korrik 2022, 13:18, Vetingu CNA

Tentativa për ta shpallur të pafajshme/ Klodiana Lala zbardh

Anëtarja e KPK-së, Etleda Çiftja, është hetuar nga SPAK-u për pasuri të dyshimtë dhe janë gjetur prova se ajo ka gënjyer dhe falsifikuar dokumente.

Sot është mbajtur seanca gjyqësore në GJKKO dhe është pranuar gjykim i shkurtuar.

Por pas gjithë kësaj procedure ngrihen pikëpyetje se po bëhen tentativa për të shpallur komisioneren e Vettingut të pafajshme.

Dyshime janë ngritur nga gazetarja Klodina Lala, e cila thotë se gjyqtari që do të marrë vendim për anëtaren e KPK–së është vettuar prej saj dhe në këto kushte përbën konflikt interesi, qenia e tij në trupën gjykuese.

“Erion Bani s'mund të gjykojë Etleda Çiftjan.

Çfarëdo vendimi që do të marrë për anëtaren e KPK-së do të jetë i paragjykuar, sepse e pandehura ka qenë pjesë e trupës që ka vettuar gjyqtarin e Posaçëm. Ligji thote gjyqtari s’mund të jetë në konflikt interesi.

Ne kete rast Erion Bani është në konflikt interesi. Ai e ka dhënë dorëheqjen, duke pranuar konfliktin e interesit, por kryetarja e gjykatës e ka pranuar, çka më bën të dyshoj se po bëjnë gati trasenë për ta shpallur të pafajshme. Në pritje..”/CNA.al

Lajmet e fundit nga