LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vettingu u “preu kokën”/ Vjen kërkesa për hetimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të shkarkuar

19 Korrik 2022, 13:41, Vetingu CNA

Vettingu u “preu kokën”/ Vjen kërkesa për

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varheley, në konferencën për shtyp është pyetur se çfarë do të ndodhë me ata gjyqtarë dhe prokurorë të shkarkuar nga Vettingu.

Por, sipas Varheleyt, BE nuk do të zmrapset nga kërkesat e saj, duke lënë të kuptohet se duhet të ndëshkohen.

“Klasteri i parë që do hapet dhe do mbyllet i fundit është shteti ligjor. Do punojmë me shtetin ligjor dhe dukshëm, gjendja e gjyqësorit do të diskutohet. Vetëm mund t’ju konfirmoj se ne nuk kemi për t’u zmrapsur për kërkesat tona. Duhet të ketë prova që ka raste që duhen zgjidhur. Dhe këto duhen zgjidhur”, tha Varheley./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga