LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Milioneri i Prokurorisë Fier iu shpëtoi prangave/ KPK e nxjerr nga sistemi i drejtësisë

6 Korrik 2022, 16:15, Vetingu CNA
Milioneri i Prokurorisë Fier iu shpëtoi prangave/ KPK e nxjerr nga
KPK

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkaur nga detyra prokurorin e Fierit Çlirim Sino.

Pas shqyrtimit të provave, trupa gjykuese e përbërë nga Olsi Komici, Lulzim Hamitaj, Genta Tafa Bungo morën vendimin për ta nxjerrë përfundimisht nga sxistemi i drejtësisë prokurorin i cili ka miliona pasuri.

Çlirim Sino nuk është një emër i panjohur për publikun.

Emri i tij lidhet me një aksident që ka ndodhur në Fier në vitin 2012, ku ka humbur jetën një i mitur.

Prindërit e të miturit dhanë alarmin në media se prokurori Sino nuk e ka hetuar si duhet rastin në fjalë, madje e kallëzuan penalisht prokurorin Sino.  Në mbështetje të tyre, vitin e kaluar dolën edhe Gjykata Shkallës së Parë, Lushnje dhe ajo e Apelit Vlorë.

Në media u raportua, se gjykatat,  pasi shqyrtuan provat, urdhëruan Prokurorinë e Lushnjes që të niste hetimet ndaj prokurorit të Prokurorisë Fier, Çlirim Sino,  me arsyetimin se i njëjti nuk e ka hetuar çështjen ashtu siç duhet dhe në këtë mënyre ka shpërdoruar detyrën.

Por, prokurori i Lushnjes Arben Dyla e pushoi procedimin penal ndaj kolegut të tij me pretendimin se vepra penale në këtë akuzë të bërë nga familjarët nuk ekziston, duke u shpërtuar kështu prangave.

CNA.al edhe më herët, ka bërë të mundur zbardhjen e pasurisë së prokurorit, ku binte në sy të ardhurat e larta që dispononte./CNA.al

Lajmet e fundit nga