LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“79 mijë euro i fitova në baste”/ KPK shkarkon prokurorin “kumarxhi”

22 Korrik 2022, 10:22, Vetingu CNA

“79 mijë euro i fitova në baste”/ KPK shkarkon prokurorin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Vlorës, Alfred Sali.  

KPK ka kryer hetim në të tria kriteret, përkatësisht pastërtisë së figurës, aftësive profesionale dhe justifikimin e pasurisë.

Sa i takon pasurisë, sipas KPK-së, ka rezultuar se prokurori Sali, ka kryer deklarim të rremë si dhe janë konstatuar pasaktësi.

Në vitin 2014, në deklaratën e pasurisë, Sali pretendon se ka fituar në bastet sportive online bet 355 me seli në Gjilbraltar shumën prej 79 275 euro.

Një pjesë të kësaj shume prokurori deklaron se ia ka dhënë hua babait të tij në vlerën e 56 mijë eurove. Sipas KPK-së, edhe pse prokurori ka pasur likuiditet, ka marrë kredi në mënyrë që nuk është arsyetuar qartë.

Shuma e parave e fituar në lojërat e fatit duket e dyshimtë, pasi nuk vjen në harmoni me deklaratat e pasurisë.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e prokurorit Alfred Sali, të cilën mund ta lexoni në linkun më poshtë.

 

Lajmet e fundit nga