LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali në Komisionin e Vettingut/ Komisionerja, nën akuzë nga SPAK-u, vazhdon detyrën

12 Shtator 2022, 14:57, Vetingu CNA

Skandali në Komisionin e Vettingut/ Komisionerja, nën akuzë nga

SPAK-u ka shpallur pretencën për anëtaren e komisionit të Vettingut, Etleda Çiftja.

1 vit e gjashtë muaj burg ka kërkuar prokuroria për anëtaren e KPK-së. Por me gjykim të shkurtuar përllogaritet vetëm në një vit burg.

Edhe këtë vit SPAK-u ka kërkuar ta pezullojë dhe ta kalojë dy vite në shërbim prove, për shkak se është nënë e dy fëmijëve dhe e padënuar më parë.

Çiftja është akuzuar dhe gjykuar për fshehje të pasurisë dhe falsifikim dhe gjatë gjithë kësaj që përballej me drejtësinë ajo ka vijuar punën në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Pra, ndërkohë që ishte vetë nën akuzë Çiftja ka dhënë vendime për gjyqtarë dhe prokurorë, në vend që të ishte pezulluar deri në përfundim të hetimeve.

Gjyqtarë dhe prokurorë për të njëjtat shkelje janë shkarkuar nga Çiftja, por vetë anëtarja ka shënuar skandalin e  radhës të Vettingut./CNA.al

Lajmet e fundit nga