LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Prokurori i “ndereve” mbetet jashtë sistemit/ KPA i “pret kokën”

29 Korrik 2022, 11:07, Vetingu CNA

Prokurori i “ndereve” mbetet jashtë sistemit/ KPA i “pret

KPA ka marrë vendimin për shkarkimin e prokurorit të Tiranës, Adnand Xhelili.

Xhelili ishte i shkarkuar nga KPK-ja, por ankimoi vendimin në shkallën e dytë të Vettingut.

Pas shqyrtimit të rastit, KPA ka vendosur që të lërë në fuqi vendimin e KPK-së.

Adnand Xhelili, ka qenë pjesë e Prokurorisë së Tiranës. Emri i Xhelilit, është lakur pak kohë më parë në emisionin investigativ “Fiks Fare”, i cili denoncoi sorollatjet e një qytetareje në zyrat e një notereje, të Hipotekës, gjykatës, prokurorisë dhe përmbarimit.

Prokurori i “ndereve” mbetet jashtë sistemit/ KPA i “pret
Adnand Xhelili

Qytetarja i bën me dije një notereje se ka bërë kallëzim, por nuk është thirrur nga prokurori Adnan Xhelili. Noterja e pranon se e ka shok, ndërsa i thotë se e ka takuar prokurorin dhe se i ka thënë se në denoncim e kishte prekur edhe atë (noteren).

Sa i përket pasurisë, Xhelili ka deklaruar gjashtë burime të ardhurash. Ai ka deklaruar të ardhura nga paga e tij si prokuror, si pedagog, pagën e bashkëshortes, pagën e djalit, të ardhurat nga tokat bujqësore në Borsh, të ardhura nga shtëpia e pushimeve verore për turizëm./CNA.al

Lajmet e fundit nga