Ndiheni të lodhur?/ 8 mënyra për të rritur energjinë

21 Qershor 2022, 22:27, Trending CNA
Ndiheni të lodhur?/ 8 mënyra për të rritur energjinë
Foto ilustruese

Stres, lodhje, rraskapitje!

Këto simptoma që i përjetojmë pothuajse të gjithë ne, janë të ashtuquajtura dhe sëmundja e shekullit. Në kohët moderne që po jetojmë, jeta e punës apo jeta sociale mund të jenë tepër të lodhshme dhe rraskapitëse. Por mos u shqetësoni, për këtë nuk jeni të vetëm. Me metodat e mëposhtme mund të reduktoni lodhjen dhe të rrisni nivelin tuaj të energjisë.

Flini gjumë më tepër

Shumë njerëz sakrifikojnë gjumin për të përfunduar çdo detyrë. Por kjo është shumë e dëmshme për shëndetin tuaj, pasi mungesa e gjumit është një ndër shkaqet kryesore të energjisë së ulët. Edhe pse ka qasje të ndryshme se sa orë në ditë duhet të flini, ekspertët thonë se është e nevojshme të bëni të paktën 7 orë në ditë gjumë.

Ndiheni të lodhur?/ 8 mënyra për të rritur energjinë

Largoni stresin

Stresi jo vetëm që është i dëmshëm për shëndetin fizik dhe mendor, por ai është dhe faktori numër një për lodhjen dhe rraskapitjen. Është e pamundur që të largojmë stresin nga jeta jonë. Ajo që duhet të bëjmë, është që të mundohemi që ta reduktojmë atë në nivel minimal. Për këtë si fillim duhet të kuptojmë burimet e stresit, nga se rrjedh stresi. Shpesh ai rrjedh nga vështirësitë që hasim në punë ose në jetën tonë. Mënyra më e mirë për të përballuar stresin është t’u kushtoni më shumë kohë aktiviteteve të qeta që ju pëlqejnë si për shembull të bëni shëtitje, të lexoni një libër ose thjesht relaksohuni.

Ushtrimet fizike

Ushtrimet fizike janë shumë të rëndësishme për të pasur një jetë të shëndetshme. Për më tepër, studimet tregojnë se ushtrimet që shtoni në rutinën tuaj, do të rrisin nivelin tuaj të energjisë duke luftuar lodhjen! Ushtrimet e rregullta eliminojnë lodhjen mendore dhe fizike.

Lini duhanin, reduktoni alkoolin

Duhani është një kërcënim shumë serioz për shëndetin tuaj. Pas tij, vjen alkooli. Edhe ai mund të jetë një faktor për t’u ndier të lodhur dhe të plogësht. Gjithashtu konsumimi i alkoolit ka një efekt jashtëzakonisht negativ në cilësinë e gjumit tuaj.

Pasuroni dietën tuaj

Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, të plogësht dhe pa energji, mund të jetë e dobishme të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit. Për këtë ju mund të ndiqni një dietë të gjithanshme. Kjo do të përmirësojë shëndetin dhe energjinë tuaj. Përveç kësaj, disa studime shkencore tregojnë se anashkalimi i vakteve mund të shkaktojë lodhje.

Kufizoni sheqerin

Sheqeri është një nga arsyet kryesore që ju ndiheni të lodhur! Sheqeri i jep trupit energji afatshkurtër. Kjo për shkak se sheqeri shkakton një rritje të nivelit të sheqerit në gjak. Disa studime shkencore kanë zbuluar se njerëzit në një dietë të pasur me sheqer ndihen 26% më të lodhur se ata që hanë kryesisht fruta dhe perime.

Ndiheni të lodhur?/ 8 mënyra për të rritur energjinë

Pini ujë

Uji është një nevojë jetike. Pirja e ujit rrit funksionet e trurit, disponimin dhe nivelin e energjisë! Për këtë arsye, mos harroni se uji i pijshëm është një nga faktorët më të rëndësishëm që rrit nivelin tuaj të energjisë.

Merrni pjesë në aktivitete sociale

Marrëdhëniet shoqërore janë jashtëzakonisht të rëndësishme për shëndetin fizik dhe mendor. Në fakt, izolimi social do t'ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të shqetësuar. Aq sa disa studime thonë se marrëdhëniet e forta sociale kanë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin mendor dhe fizik./ CNA.al

Lajmet e fundit nga