LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjithçka për vajzat/ Nisma humanitare në Angli, së shpejti një dyqan bamirësie

14 Qershor 2022, 13:01, Trending CNA
Gjithçka për vajzat/ Nisma humanitare në Angli, së shpejti
Foto ilustruese

Qindra mijëra gra në të gjithë botën nuk janë në gjendje të përballojnë çmimet e produkteve që janë të nevojshme për ciklin menstrual. Duke u nisur nga kjo, në Angli është marrë një nismë bamirësie duke u hapur një dyqan, i cili ofron produkte falas për të gjitha vajzat dhe gratë që nuk kanë mundësi të blejnë produktet e nevojshme ose me mundësi të kufizuara.

Por jo vetëm kaq gjithashtu mund të flasësh dhe të këshillohesh për problemet që mund të hasësh gjatë periudhës së ciklit. Në këtë dyqan nuk do të ketë vetëm shitje, por gjithashtu do të mbahen seminare për shëndetin menstrual si dhe do të shfaqë vepra arti menstruale.

Organizatorja dhe ideatorja e këtij projekti Manjit K. Gill thotë se vajzat kanë ardhur dhe kanë folur për periodat e tyre.

‘Në dyqan, kushdo mund të hyjë dhe të shikojë të gjitha llojet e produkteve që kemi në dispozicion dhe, më e rëndësishmja, të bisedojë me ne. Vajzat kanë ardhur dhe kanë folur për periodat e tyre sikur unë jam shoqja e tyre më e mirë’, u shpreh ajo.

Më pas ajo shtoi se ka marrë edhe mbështetjen e grave të moshuara, të cilat janë shprehur se një projekt i tillë është i vonuar.

Gill thotë se shpreson të hapë më shumë dyqane bamirësie në të gjithë vendin për t'u dhënë më shumë njerëzve akses në produktet e ciklit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga