LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqetësoheni se djersisni shumë ose aspak?/ Çfarë tregon kjo për shëndetin tuaj

5 Qershor 2022, 17:48, Trending CNA
Shqetësoheni se djersisni shumë ose aspak?/ Çfarë tregon
Foto ilustruese

Kur themi "pa djersë!" ne do të thotë "nuk ka problem!" Por e vërteta është se mungesa e djersës do të ishte një problem shumë i madh. Djersitja rregullon temperaturën e trupit tonë dhe na mban nga mbinxehja; është një funksion trupor me përfitime shumë të nevojshme. (Djersa shpesh mendohet të jetë metoda e trupit për të "shuarjen" e toksinave, por kjo tani konsiderohet të jetë një koncept i gabuar, sipas "WebMD".)

Ne kemi deri në katër milionë gjëndra djerse në trupin tonë dhe një i rritur i shëndetshëm djersitet deri në dhjetë litra në ditë. Megjithatë, është e mundur që të djersiteni shumë (i quajtur hiperhidrozë) ose shumë pak (i ??njohur si anhidrozë) - dhe të dyja mund të jenë flamuj të kuq që ju paralajmërojnë disa kushte në lidhje me shëndetin tuaj. Lexoni më tej për të zbuluar se çfarë mund të përpiqet t'ju tregojë djersa për shëndetin tuaj.

- Tiroidja juaj është jashtë gjendjes.

Hipertiroidizmi - termi mjekësor për një gjëndër tiroide tepër aktive - mund të jetë fajtori pas vetullës tuaj që pikon. “Hipertiroidizmi mund të shkaktojë ndjeshmëri ndaj nxehtësisë dhe djersitje të tepruar, ku një person që vuan nga hipotiroidizmi mund të luftojë për të mbajtur ngrohtë fare”, sipas Penn Medicine. (Hipotiroidizmi është termi për një tiroide joaktive.)

“Kur tiroidja e trupit funksionon siç duhet, qelizat e saj do të prodhojnë 65 për qind energji dhe 35 për qind nxehtësi,” shpjegojnë ata. "Megjithatë, ata me një gjendje tiroide ose do të prodhojnë shumë ose nuk do të prodhojnë mjaftueshëm tiroksinë." Këto ndryshime hormonale mund të ndryshojnë prodhimin e djersës së trupit tuaj, duke shkaktuar nxehtësi të tepërt dhe ulje të energjisë, ose anasjelltas.

Simptoma të tjera të hipertiroidizmit mund të përfshijnë lodhjen, luhatjet e peshës dhe ënjtjen në bazën e qafës ku ndodhet tiroidja.

-Sistemi juaj nervor po keqfunksionon.

Thyerja e djersës vështirë se mund të duket tërheqëse, por në fakt mund të jetë jashtëzakonisht shumë e dëmshme. “Djersitja ndihmon në largimin e nxehtësisë nga trupi juaj në mënyrë që të mund të freskoheni”, sipas Klinikës Cleveland. "Nëse nuk mund të djersitni, trupi juaj nxehet, gjë që mund të jetë e rrezikshme dhe madje kërcënuese për jetën."

Ndërsa disa njerëz lindin me anhidrozë, ajo mund të jetë gjithashtu një simptomë e një gjendjeje që prek sistemin nervor. "Presioni i gjakut, pulsi, djersitja dhe procesi i tretjes rregullohen nga një pjesë e sistemit nervor që shpesh preket nga demenca e trupit Lewy", sipas klinikës Mayo, e cila vë në dukje se anhidroza mund të jetë gjithashtu një shenjë e "sëmundjes së Parkinsonit". Goditje në tru dhe sëmundje të palcës kurrizore."

- Ju jeni duke kaluar një atak në zemër.

Shqetësoheni se djersisni shumë ose aspak?/ Çfarë tregon
Foto ilustruese

“Djersitja më shumë se zakonisht – veçanërisht nëse nuk jeni duke ushtruar ose jeni aktiv – mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme e problemeve të zemrës”, thotë Healthline. “Pompimi i gjakut nëpër arteriet e bllokuara kërkon më shumë përpjekje nga zemra, kështu që trupi juaj djersitet më shumë në përpjekje për të mbajtur temperaturën e trupit tuaj të ulët gjatë ushtrimeve shtesë”.

Simptomat e zakonshme të infarktit të zemrës përfshijnë gulçim dhe dhimbje në gjoks, shpatull dhe/ose krah. Por djersitja e papritur dhe e bollshme mund të jetë gjithashtu një shenjë paralajmëruese e një ataku në zemër - dhe është interesante, është një simptomë që mund t'i shtyjë njerëzit të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor: Catherine Ryan , PhD, RN dhe koordinatore e projektit të infermierisë mjekësore-kirurgjikale në Departamenti i Infermierisë në Universitetin e Illinois në Çikago, tha për WebMD se pacientët me atak në zemër që djersiten kanë më shumë gjasa të kërkojnë trajtim më shpejt.

-Duhet të kontrolloheni për diabetin.

Shqetësoheni se djersisni shumë ose aspak?/ Çfarë tregon
Foto ilustruese

Djersa e shtuar mund të jetë shenjë e diabetit . “Kërkimet tregojnë se deri në 84 për qind e njerëzve me diabet përjetojnë djersitje kur janë hipoglikemik, ku zona më e zakonshme e djersës është prapa qafës”, shpjegon Verywell Health. Kur shfaqet hipoglikemia, “adrenalina prodhohet në përgjigje të uljes së nivelit të sheqerit në gjak, gjë që rezulton në ngushtimin e enëve të gjakut dhe aktivizimin e gjëndrave të djersës”, shkruajnë ekspertët e tyre.

Përveç djersitjes së papritur dhe të tepërt, simptoma të tjera të diabetit mund të përfshijnë një dëshirë të shpeshtë për të urinuar, humbje peshe të pashpjegueshme, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë dhe etje të vazhdueshme dhe ekstreme.

-Mund të keni kancer

Mund të duket si një simptomë e pamundur kanceri, por djersitjet e natës në fakt mund të tregojnë disa lloje të ndryshme të sëmundjes. Healthline citon gjashtë llojet e mëposhtme të kancerit ku djersitja e tepërt mund të jetë një simptomë e mundshme: tumoret karcinoide, leuçemia, limfoma, kanceri i kockave, kanceri i mëlçisë dhe mesothelioma.

“Është e paqartë pse disa lloje kanceri shkaktojnë djersitje gjatë natës”, thotë Healthline. Djersitja mund të shkaktohet nga ndryshimet hormonale, ethet ose trupi që përpiqet të luftojë kancerin. Në disa raste, djersitjet gjatë natës nuk janë një simptomë e fillimit të kancerit, por më tepër për shkak të "trajimeve të tilla si kimioterapia, ilaçet që ndryshojnë hormonet dhe morfina".

Nëse zgjimi me çarçafë të njomur është simptoma juaj e vetme, megjithatë, nuk ka nevojë për panik. David Beatty , MRCGP, një mjek i përgjithshëm me më shumë se 30 vjet përvojë, i tha Best Life se djersitjet e natës ndoshta nuk do të ishin simptoma e vetme nëse kanceri ishte shkaku: "Nuk më kujtohet të kisha parë një pacient që paraqitej me djersitje vetëm natën. i cili kishte kancer dhe nuk ishte diagnostikuar tashmë”, thotë ai./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga