LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këshilla e dermatologëve/ Hiqni dorë nga kremrat e vjetër të diellit, një rrezik për lëkurën

2 Qershor 2022, 09:05, Trending CNA
Këshilla e dermatologëve/ Hiqni dorë nga kremrat e vjetër
Foto ilustruese

Teksa temperaturat e larta na drejtojnë drejt plazheve duhet të kujdesemi patjetër që kremi mbrojtës kundra rrezeve të diellit të mos mungojë.

Por ka nga ato raste që njerëzit përdorin të njëjtin krem nga sezoni i kaluar, të hapur dhe të pambaruar, por sipas eskpertëve kjo nuk është aspak e këshillueshme.

Në një sondazh me mbi 2,000 të rritur, nëntë për qind pranuan se mbanin krem ??kundër diellit vetëm kur ishin në pushime jashtë vendit, ndërsa pesë për qind besojnë gabimisht se nuk kanë nevojë të përdorin fare mbrojtje kundër diellit.

Dr Catherine Borysieëicz, një konsulente dermatologjike, tha: "Mbrojtja nga dielli është jetike, pavarësisht nëse jeni në Mbretërinë e Bashkuar apo jashtë vendit, pavarësisht nga ngjyra e lëkurës tuaj.

Kremrat kundër diellit ofrojnë mbrojtjen e nevojshme nga dëmtimi i lëkurës ndaj kushteve potencialisht afatgjata apo edhe fatale.

Kërkimi për t'u dukur perfekt në mediat sociale është një faktor shqetësues, pasi 17 për qind e pjesëmarrësve në studim pranuan se ndjenin presion nga ndikuesit personazhet e famshëm për të marrë atë ngjyrën e dëshiruar nga të gjithë, por që sjell një dëmtim shumë serioz për lëkurën.

Një në dhjetë persona kishin provuar produkte potencialisht të rrezikshme për të marrë rreze dielli, të tilla si Melanotan-2, për të errësuar lëkurën e tyre, duke e përdorur atë si injeksion ose sprej.

Këto produkte funksionojnë duke riprodhuar hormonin alfa-melanocit-stimulues në trupin tuaj dhe duke stimuluar  prodhimin e pigmentit melaninë në qelizat e lëkurës tuaj.

Por kjo mund të sjellë shfaqjen e sëmundjes të lëkurës, melanomën./ CNA.al

Lajmet e fundit nga