LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Për adhuruesit e pushimeve në mal/ Çfarë duhet të merrni me vete në kamp

13 Qershor 2022, 12:15, Trending CNA
Për adhuruesit e pushimeve në mal/ Çfarë duhet të
Foto ilustruese

Për të gjithë ne stina e verës aq sa është e bukur aq edhe ndonjëherë bëhet e padurueshme nga vapa. Ndaj dhe për t'u larguar nga kjo vapë zgjedhim natyrën, dikush bregdetin apo disa të tjerë  preferojnë të kalojnë ca ditë në natyrë duke bërë kamping. Për ato që preferojnë kamping ne kemi përzgjedhur ca këshilla për ju. Ndiqni këshillat e mëposhtme dhe do të përjetoni një aventurë të paharrueshme.

-Zgjidhni një vend të përshtatshëm për kamp

Për ta bërë këtë do të ishte mirë të këshilloheshit me kampistë që më përpara kanë qenë në atë zonë që mos të përballemi me surpriza të padëshiruara. Ose dhe një vizitë e shkurtër më përpara për të parë zonën ku do të bëni kampin do të ishte një plus për ju.

-Ku të vendosni çadrën e kampit

Gjeni një vend të sheshtë dhe të thatë për të ngritur çadrën tuaj. Zgjidhni një tokë të lartë që në rast se bie shi të mos përmbyteni. Elementet nayrale mund t'ju vijnë në ndihmë për të mbajtur çadrën tuaj. Si pemë shkurre apo gur. Mos harroni gjithashtu që vendodhja e çadrës duhet të jetë pranë një burimi uji.

-Merrni me vete pajisjet e nevojshme

Këto janë disa gjëra thelbësore që duhet t'i merrni me vete. Fener (i cili bëhet jashtëzakonisht i dobishëm gjatë natës), letër higjienike, peceta dezinfektuese, çekiç për të ndihmuar në sigurimin e kunjave të tendës, spërkatës kundër insekteve, veshje të rehatshme për gjumin dhe jastëkë, çantë gjumi, batanije, dyshek shkumë.

-Shkarkoni në celularin tuaj aplikacionet e nevojshme

Shumica e gjërave në ditët e sotme janë të arritshme me prekjen e një butoni, ndaj dhe ju nëpërmjet aplikacioneve mund  të gjeni kampin që doni qofshin ato kampe publike apo dhe kampe private.

-Mbani ambientin pastër

Ështa e rëndësishmëe që ambientin ta lini ashtu siç e keni gjetur. Mos gërmoni bimë, mos preni pemë dhe mos lini hedhje të mbeturinave./ CNA.al

Lajmet e fundit nga