LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Lëkura e qelqtë’/ Trendi i ri që po ‘çmend’ përdoruesit e "Tik Tok"-ut

9 Qershor 2022, 09:23, Trending CNA
‘Lëkura e qelqtë’/ Trendi i ri që po
Foto ilustruese

Të gjithë duam të kemi një lëkurë të bukur, të shëndetshme  dhe me shkëlqim. Shumë përdorues të "Tik Tok"-ut  të cilët ndajnë me ndjekësit e tyre metodat  dhe mësimet e bukurisë së tyre, së fundi kanë zbuluar një trend të ri të bukurisë që quhet ‘Lëkura e qelqtë’.

Por çfarë duhet të bëni që të keni një lëkurë të “qelqtë ?

Lëkura "e qelqtë" është një frazë që filloi në skenën e bukurisë hollivudiane dhe shumë shpejt u bë virale në mediat sociale.  Përdoret për të përshkruar një fytyrë aq shkëlqyese saqë mund të japë idenë e një pasqyre. Dallimi kryesor qëndron në faktin se lëkura e qelqtë është më e fokusuar në një rutinë të kujdesit të lëkurës. Në këtë rutinë përfshihen hapat e mëposhtëm:

- Filloni ditën tuaj me një pastrues të butë.

- Masazhojeni atë me një produkt hidratues, duke përfshirë çdo cep të fytyrës.

- Shtoni hidratim shtesë me pads esencial.

- Përdorni një serum hidratues.

- Pastrues xhel hidratues.

- Mos harroni kremin forcues për rrathët e syve.

- Mbylleni procesin duke përdorur një vaj për fytyrën.

- Dhe mos harroni asnjëherë kur ekspozoheni në diell kremin tuaj të mbrojtjes nga dielli.

- Përdorni një maskë eksfoluese një herë në javë.

Edhe pse këshillat dhe metodat e lartpërmendura mund të japin efektin e pamjes së lëkurës së “qelqtë”, shumë ekspertë rekomandojnë ndihmën e një diete të shëndetshme dhe stërvitjes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga