LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Si mund të bëjmë një gjumë të qetë në ditët e nxehta të verës/ Ja disa këshilla 

7 Qershor 2022, 12:41, Trending CNA
Si mund të bëjmë një gjumë të qetë në
Foto ilustruese

Me ardhjen e stinës së verës bëhet akoma më e vështirë për të fjetur. Sapo shtrihemi në krevat djersisim, rrotullohemi sa majtas sa djathtas dhe është pothuajse e pamundur të mbyllim sytë.

Të gjithë kemi nevojë për një gjumë cilësor për t’u çlodhur. Pasi pa gjumë të mirë dhe cilësor mund të vihet në rrezik shëndeti. Një gjumë jocilësor sjell funksion jo të rregullt të sistemit nervor, ulje të nivelit të hormoneve apo humbje kujtese.

Por si mund të flemë me gjithë këtë vapë? Ja disa nga truket që duhet të ndjekim për një gjumë komod.

- Bëni një dush të ngrohtë dhe relaksues para se të shkoni në shtrat. 

- Konsumoni vetëm ushqime të lehta e të freskëta 3-4 orë para gjumit.

- Duhet të konsumoni 2-3 litra ujë në ditë.

-Fikni gjithë pajisjet elektronike. Kjo vlen edhe për të ulur nxehtësinë në dhomë.

-Vishni pizhama të lehta mundësish pambuku dhe mos flini zhveshur.

-Mos e teproni me ushtrime fizike. Mundohuni të stërviteni tri orë para gjumit.

-Freskoni herë pas here ambientin ku do të flini.

-Shmangni stimulantë si kafe, alkool të paktën gjashtë orë para gjumit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga