LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

7 arsye pse keni vitaminë D të ulët

5 Qershor 2022, 18:08, Trending Dr. Ketiona Agaj
7 arsye pse keni vitaminë D të ulët
Foto ilustruese

Është bërë rutinë që në klinikë kërkojmë rezultate të vitaminës D.

Mungesat e saj kanë rol deciziv në shëndetin e nofullave dhe dhëmbëve. Rezultatet na kanë befasuar, ne gjejmë vlera shumë të ulëta të vitaminës D, më pak se 20 ng/ml.

Megjithëse japim shtesat e vitaminës i këshillojmë pacientët dhe për dietën ushqimore. Nuk është e lehtë të rrisësh nivelet e vitaminës D edhe kur merr suplemente.

1.       Një arsye e rëndësishme është puna, shkolla, jetesa më shumë brenda sesa jashtë, por kjo nuk është e gjitha.

2.       Mungesa e sulfurit në dietë.

3.       Magnezi  i ulët në dietë.

4.       Teprica e dhjamit në organizëm. 50% e njerëzve mbipeshë kanë vlera të ulëta të vitaminës D.

5.       Niveli i ulët i baronet. Baroni gjysmëjetën e formës aktive të vitaminës D.

6.       Niveli ui ulët i vitaminës K2. K2 dhe D3 janë dyshja perfekte për të zhvilluar kockat, nofullën, dhëmbët, shmangur mundësinë për tela, mbrojtur zemrën nga kalcifikimet.

7.       Pamjaftueshmëri e marrjes së vitaminës D nga ushqimet.

Ekspozimi në diell përmirëson nivelet e vitaminës D, por nuk është i mjaftueshëm. Lartësia që jetoni, ngjyra e lëkurës, koha dhe ora e ekspozimit përcakton shumë se sa përfitoni nga dalja në diell.

Përllogaritet se 40% e popullatës së botës kanë vlera tepër të ulëta të vitaminës D, më pak se 20 ng/ml.

Fenomeni që më shqetëson më shumë është ndalimi i përdorimit të vitaminës D pasi fëmija bën 1 vjeç.

Shtesat nuk përcaktohen nga MOSHA, por nga NEVOJA. Sa është niveli i vitaminës D në gjak? Çfarë ushqimesh ha fëmija? Ku jeton fëmija? Ku luan fëmija? Sa viroza në vit kalon fëmija?


Lajmet e fundit nga