LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E thonë shkencëtarët/ Cila muzikë rrit performancën e trurit

9 Qershor 2022, 14:34, Trending CNA
E thonë shkencëtarët/ Cila muzikë rrit performancën e
Foto ilustruese

Muzika është ushqim për shpirtin, por tashmë sipas shkencëtarëve ushqim edhe për trurin. Gjithashtu ka pasur studime që tregojnë se kërcimi nën muzikë është i dobishëm si për fizikun tonë ashtu edhe për trurin. Përveç kësaj, janë bërë shumë studime që tregojnë se muzika klasike redukton stresin.

Por së fundmi një studim ka hedhur dritë mbi marrëdhënien midis muzikës dhe përformancës së trurit. Sipas këtij studimi dëgjimi i muzikës xhaz rrit ndjeshëm performancën e trurit. Përmirëson funksionin ekzekutiv të dëgjuesit.

Funksioni ekzekutiv, nga ana tjetër, shprehet si mekanizmi përgjegjës për kontrollin e aktiviteteve njohëse si planifikimi apo fokusimi.

Muzika gjithashtu ndikon në funksionin e trurit, por ky ndikim ndodh vetëm te dëgjuesit që ishin të prirur për këtë zhanër.

Me fjalë të tjera, marrëdhënia midis muzikës dhe performancës së trurit është e lidhur ngushtë me predispozicion për muzikën ose llojin e muzikës që dëgjohet. Sipas shkencëtarëve, ky studim mund të jetë një shpresë e re për shumë njerëz, nga të moshuarit që luftojnë me demencën e deri te studentët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga