LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Së shpejti modeli i ri i Tesla në treg/ Elon Musk zbulon detajin

8 Mars 2023, 16:10, Tech CNA

Së shpejti modeli i ri i Tesla në treg/ Elon Musk zbulon detajin

Gjatë një eventi të Tesla-s në fabrikën e prodhimit  të saj në Shangai, Elon Musk u shfaq në skenë dhe ofroi disa informacione të reja rreth Tesla-s të shumëpritur prej 25,000 dollarësh.

Prandaj ai zbuloi se automjeti elektrik i gjeneratës së ardhshme të kompanisë do të funksionojë kryesisht në mënyrë autonome, ndërsa theksoi se synimi është që të kushtojë gjysmën e Modelit 3. Megjithatë, ai nuk dha informacione për emrin dhe se kur do të hyjë në prodhim.

Por ai zbuloi se automjeti do të ndërtohet në fabrikën e re të Tesla-s në Meksikë, në zonën e Monterey. Giga Mexico do të ndërtohet për të prodhuar automjetin e gjeneratës së ardhshme të Tesla-s, pa përjashtuar ndërtimin e modeleve të tjera. Ndërtimi i fabrikës pritet të përfundojë diku vitin e ardhshëm dhe zyrtarët meksikanë besojnë se pikërisht atëherë do të fillojë prodhimi i Tesla-s së re “të përballueshme”.

Në vitin 2020, Elon Musk deklaroi:

"Ne jemi të sigurt se në planin afatgjatë, ne mund të projektojmë dhe prodhojmë një automjet elektrik tërheqës 25,000 dollarë. Kjo ka qenë gjithmonë ëndrra jonë që nga fillimi i kompanisë. Unë gjithashtu shkrova në një postim në blog se automjeti ynë i parë ishte një makinë sportive e shtrenjtë, më pas ishte një sedan më pak i kushtueshëm dhe më në fund një premium për tregun masiv, Model 3 dhe Model Y. Por ishte gjithmonë qëllimi ynë të provonim ne ofrojmë një makinë elektrike të përballueshme. Dhe mendoj se rreth tri vjet nga tani, ne do të jemi në gjendje të ofrojmë një automjet elektrik shumë tërheqës prej 25,000 dollarësh që është gjithashtu plotësisht autonom", tha ai./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga