LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Funksioni i ri i iPhone/ Çfarë do të ndodhë me fotot tuaja me përditësimin e iOS 16

7 Qershor 2022, 15:00, Tech CNA
Funksioni i ri i iPhone/ Çfarë do të ndodhë me fotot tuaja
Foto ilustruese

Gjiganti i teknologjisë po planifikon të prezantojë një numër ndryshimesh të mëdha në iOS këtë vit .

Por ka një zhvillim që do t'i interesojë kujtdo që ka fotografi private të fshehura në dosjen e fshehur të iPhone-it të tyre .

Për këdo që nuk e di tashmë, pronarët e iPhone mund të fshehin fotografi të sikletshme ose të këqija nga seksioni kryesor i bibliotekës së fotografive.

Në vend të kësaj, ato vendosen në një dosje të fshehur në fund të seksionit të albumeve.

Megjithatë, kjo nuk e ndalon askënd që ka akses në telefonin tuaj të hyjë në të. Kështu që tani Apple po planifikon ta bllokojë atë si parazgjedhje.

E njëjta gjë do të zbatohet edhe për dosjen e fshirë së fundi.

Kjo do të thotë se vetëm ata që e dinë kodin tuaj të kalimit do të mund të shohin çdo gjë që fshihet brenda. Funksioni i ri është vendosur të shfaqet edhe në iPad dhe Mac.

Do të jetë pjesë e iOS 16, përditësimi kryesor i softuerit të Apple që pritet të dalë diku në vjeshtë. Dhe nuk është veçoria e vetme e privatësisë që do të zbulohet, pasi kompania ka punuar gjithashtu në cilësimet e reja të sigurisë për ata që janë në marrëdhënie abuzive.

Ndryshime të tjera të mëdha që vijnë në iPhone përfshijnë një përditësim masiv të ekranit të kyçjes dhe aftësinë për të kujtuar tekstet e dërguara në iMessage./ CNA.al

Lajmet e fundit nga