Blerja e "Twitter"-it, në rrezik/ Elon Musk, mosmarrëveshje për adresat e rreme

17 Maj 2022, 17:07, Tech CNA
Blerja e "Twitter"-it, në rrezik/ Elon Musk, mosmarrëveshje

Marrëveshja e Elon Musk për të blerë “Twitter”-in mund të jetë në rrezik për shkak të mosdakordësisë mbi numrin e adresave të rreme në platformën e mediave sociale.

Lajmi është bërë i ditur nga Musk, i cili ka treguar se marrëveshja është vënë përkohësisht në pritje. Musk deklaroi se marrëveshja “nuk mund të ecë përpara” nëse “Twitter” nuk mbështet pretendimet e tij se më pak se 5% e llogarive janë adresa të rreme ose spam.

Musk tha se shefi i “Twitter”, Parag Agrawal, kishte “refuzuar publikisht të tregojë prova”, ndërsa më vonë postimi i tij në rrjetet sociale u fshi.

Shefi i “Twitter”-it u është kundërpërgjigjur pretendimeve se shifra mund të jetë e pasaktë. Nga ana tjetër, analistët kanë spekuluar se Musk mund të jetë duke kërkuar mënyra për të rinegociuar çmimin e marrëveshjes, kjo pasi Musk tha se mund të kërkonte një çmim më të ulët.

Në marrëveshje është rënë dakord për shifrën prej 44 miliardë dollarësh (34.5 miliardë £). Nëse ajo përfundon, do të bëhej e mundur vendosja e njeriut më të pasur në botë në krye të një prej platformave më me ndikim të mediave sociale.

Blerja ka potencialin të përmbysë jo vetëm “Twitter”-in, por politikën, median dhe industrinë e teknologjisë. CEO i Tesla dhe SpaceX ka theksuar vazhdimisht se qëllimi i tij është të forcojë atë që ai e quan “fjala e lirë” në platformë. Ai ka thënë gjithashtu se do të anulonte ndalimin e ish-presidentit Donald Trump nga “Twitter”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga