Meta do të zbulojë versionin e parë të syzeve inteligjente të stilit “Star Trek” në 2024

17 Prill 2022, 19:32, Tech CNA
Meta do të zbulojë versionin e parë të syzeve inteligjente

Kompania mëmë e Facebook , Meta, mendohet se po planifikon prezantimin e parë të syzeve inteligjente të stilit ?Star Trek? në vitin 2024.

Themeluesi Mark Zuckerberg ka folur prej kohësh për ambicien e tij për të krijuar një botë virtuale ku njerëzit mund të punojnë, socializohen dhe luajnë, dhe syzet AR të shumëpritura të kompanisë së tij janë vetëm një pjesë e këtij vizioni.

Një ish-punonjës që ka punuar në projekt tha se Zuckerberg dëshiron që lansimi i syzeve të jetë ‘momenti’ i Metës në iPhone.

Ata nuk do të kishin nevojë të lidheshin me një telefon iPhone ose Android për të funksionuar, që do të thotë se Meta mund të dalë nga kontrolli i Apple dhe Google , të cilët së bashku diktojnë kushtet që aplikacionet si Facebook duhet të respektojnë në telefonat celularë.

Meta thuhet se dëshiron të nxjerrë disa lloje të syzeve AR, me modelin e parë që do të dalë në vitin 2024, i ndjekur nga një dizajn më i lehtë dhe më i avancuar në vitin 2026 dhe një version i tretë në 2028./ CNA.al

Lajmet e fundit nga