Messenger dhe Facebook shënjestër e sulmeve/ Si përhapet mashtrimi që vjedh të dhënat e përdoruesve

29 Mars 2022, 17:33, Tech CNA
Messenger dhe Facebook shënjestër e sulmeve/ Si përhapet

Rrjeti social Facebook ka rënë shumë herë pre e sulmeve ndaj përdoruesve. Një gjë e tillë është duke ndodhur sërish ditët e fundit.

I njohur si mashtrim ?phishing?, vjen si mesazh ose drejtpërdrejt në profilin tuaj në Facebook ose përmes aplikacionit Messenger.

Në të shkruan: ?Shiko çfarë gjeta? (në gjuhën angleze) dhe përfshin një emoji si dhe një hiperlink.

Kujdes, nuk duhet ta klikoni linkun.

Shanset janë që mesazhi të vijë nga një mik ose kontakt tjetër të cilit i është komprometuar llogaria. Pra, derisa duket se vjen nga një burim i besuar, është në të vërtetë një mënyrë për të fituar qasje në të dhënat tuaja. /CNA.al

 

Lajmet e fundit nga