iPhone 15 me kabllo të ri karikimi/ Pse po e ndryshon Apple metodën

14 Maj 2022, 09:33, Tech CNA
iPhone 15 me kabllo të ri karikimi/ Pse po e ndryshon Apple metodën

Tani, një zbulues i besueshëm pretendon se Apple mund të përgatitet të ndryshojë pikën e karikimit për herë të dytë.

Analisti Ming-Chi Kuo pretendon se Apple më në fund do të heqë portin Lightning për USB-C në iPhone-in e tij të vitit 2023, që përflitet se do të quhet iPhone 15.

Kjo risi vjen menjëherë pasi BE-ja zbuloi planet për të detyruar të gjithë telefonat inteligjentë të rinj ? përfshirë iPhone-ët,  të përdorin USB-C si standard.

Apple ka refuzuar më parë thirrjet për të kaluar në USB-C, mes pretendimeve se do të prodhonte një ‘vëllim të paprecedentë mbetjesh elektronike’ dhe do të mbyste inovacionin.

Ndryshimi do të sillte iPhone në përputhje me shumë prej produkteve të Apple që tashmë përdorin karikues USB-C, duke përfshirë modelet e tij më të fundit iPad dhe MacBook, si dhe shumicën e telefonave inteligjentë Android.

Në shtator të vitit të kaluar, BE-ja vendosi që të gjithë telefonat inteligjentë të kenë porte USB-C që nga viti 2022, në një përpjekje për të reduktuar mbetjet.

Apple e ka kundërshtuar prej kohësh këtë argument me sugjerimin se largimi i përdoruesve nga kablloja e rrufesë do të krijonte një ‘vëllim të paprecedentë’ mbetjesh.

Për më tepër, Apple argumenton se kalimi mund t’u kushtojë konsumatorëve deri në 1.5 miliardë euro./ CNA.al

Lajmet e fundit nga