LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Investitorët e Twitter padisin Elon Musk

27 Maj 2022, 15:15, Tech CNA
Investitorët e Twitter padisin Elon Musk
Elon Musk, pronar i Tesla

Investitori William Heresnaik ka pretenduar se Elon Musk ka shkelur ligjet e koorporatave në Kaliforni. Aksionet e Twitter jane rreth 27% më të ulëta se çmimi i ofertës prej 54.20 dollarësh të Musk.

Në padi thuhet gjithashtu se Musk përfitoi financiarisht duke vonuar zbulimin e aksioneve të tij të rëndësishme në Twitter dhe planin e tij për t’u bërë anëtar bordi i kompanisë.

Sipas paditësve, disa postime në Twitter të postuara nga Musk, i cili është një përdorues i rregullt i Twitter me më shumë se 95 milionë ndjekës, ishin “mashtruese”.

Ndaj ai ka paditur pronarin e Teslas, Elon Musk, për ‘sjellje të gabuar pasi deklaratat e tij të rreme dhe manipulimi i tregut kanë krijuar kaos në selinë e Twitter në San Francisko.

William Heresnaik theksoi gjithashtu se ai po vepron në emër të të gjithë njerëzve që janë në një situatë të  tillë si ai.

Lajmet e fundit nga