LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abakarov kampion bote, Fidel Ylli: Po na vijnë të huajt për shkak të kushteve të mira

27 Shtator 2022, 12:52, Sport CNA

Abakarov kampion bote, Fidel Ylli: Po na vijnë të huajt për shkak

Zelimkhan Abakarov, nderoi flamurin shqiptar pak ditë më parë, teksa u shpall kampion bote në mundje, në Beograd. Për këtë, në emisionin “SportZone” në "MCN TV", foli presidenti i KOKSH-it, Fidel Ylli.

Ky i fundit u shpreh se Abakarov u pikas nga Presidenti i Federatës së Mundjes, Prizreni, ndërsa shtoi se sportistët e huaj vijnë në Shqipëri, për shkak të kushteve të mira dhe shpërblimeve.

Ylli u shpreh se Shqipëria nuk vuan për talente në sportin e mundjes, por vuan për trajnerë.

"Është një talent të cilin ne e kemi huazuar, nuk ka dalë nga klubet zinxhir në Shqipëri. Është një talent që është pikasur me mjeshtëri nga presidenti Prizreni. Nuk ka qenë kurrë as kampion bote as kampion Europe. KOKSH i ka dhënë një fond, për t'u stërvitur në Azerbajxhan dhe për të marrë pjesë në Botërorin që u zhvillua në Beograd. Kur ka bashkëpunime të tilla, të jesh i sigurt që vijnë rezultatet.

Mundja ka prodhuar një kampion bote, në 2012. Nuk e mbajtëm dot Elis Gurin, sepse duhej ligji që kemi tani, sepse donte shpërblim dhe palestër dhe nuk i kishte. Po na vijnë të huajt, për shkak të kushteve të mira dhe shpërblimeve, në disa sporte. Ne aktualisht vuajmë për trajnerë. Nuk vuajmë për talente. Kemi marrë përsipër që Federatës së Mundjes, t’i sjellim një kampion të nivelit botëror, që jo vetëm të trajnojë trajnerët shqiptarë, por të jetë edhe pjesë e ekipit kombëtar.

Luiza Gega është stërvitur në kushte shumë të mira në Kenia. Shpeshherë, atletika e quan këtë doping natyral. Sporti është shkencë më vete, nga mënyra si stërvitet një sportist.

Ne e kemi për detyrë për të lobuar për sportistët. Ne kot që shkojmë në Olimpiadë nëse nuk lobojmë", deklaroi Fidel Ylli. 

Lajmet e fundit nga