LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

LIGA E KOMBEVE/ Italia shkon në finale për trofeun, barazim i çmendur me 6 gola mes Anglisë dhe Gjermanisë

26 Shtator 2022, 22:50, Sport CNA
LIGA E KOMBEVE/ Italia shkon në finale për trofeun, barazim i

Italia e re ka ndryshuar fatin e saj në dy ndeshjet e shtatorit teksa kampionët në fuqi të Europës ia kanë dalë që të kualifikohen për në finalet e Ligës së Kombeve.

Pasi mundën Anglinë pak ditë më parë, italianët me shumë zgjedhje të dyta në rreshtim, mundën sot edhe Hungarinë në Budapest me shifrat 2-0, duke siguruar kështu vendin e parë në grup në Ligën A dhe praninë mes finalistëve të turneut në qershorin e ardhshëm.

Ndërkohë, dueli tjetër i këtij grupi, mes Anglisë dhe Gjermanisë, është mbyllur me një barazim të pabesueshëm 3-3 për mënyrën se si rrodhën ngjarjet. Gjermania kryesonte 2-0 por pastaj u përmbys brenda pak minutash nga vendasit. Gjithsesi, kundërpërgjigja e Havertz solli rezultatin përfundimtar 3-3 të duelit.

REZULTATET

Angli-Gjermani 3-3
72′ Shou, 75′ Maunt, 83′ (p) Kejn / 52′ (p) Gyndogan, 67′, 87′ Haverz

Hungari-Itali 0-2
27′ Raspadori, 52′ Dimarko

Rumani-Bosnjë Hercegovinë 4-1
38′ Man, 73′, 86′ Pushkash, 79′ Radu / 77′ Xheko

Mali i Zi-Finlandë 0-2
47′ Antman, 53′ Kallman

Gjibraltar-Gjeorgji 1-2
75′ Aneslei / 19′ (p) Kvaratskelia, 49′ Tsitaishvili

Maqedoni e Veriut-Bullgari 0-1
50′ Despodov

San Marino-Estoni 0-4
38′, 80′ Anier, 56′ Teniste, 66′ Sapinen

Lajmet e fundit nga