LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

20 mijë euro në ditë, FIFA duhet të paguajë Barcelonën për dëmtimin e Araujo-s

26 Shtator 2022, 20:05, Sport CNA
20 mijë euro në ditë, FIFA duhet të paguajë

Ronald Araujo, mbrojtësi i Barcelonës , u dëmtua në ndeshjen miqësore që Uruguai zhvilloi kundër Iranit. Siç raporton gazeta AS , megjithatë ka një lajm pozitiv për shkak se në Programin e Mbrojtjes së Lojtarëve, i miratuar në dhjetor 2018 dhe në fuqi deri në fund të vitit, përcakton se FIFA do të paguajë një maksimum prej 20,458 € në ditë për një lojtar të dëmtuar me kombëtaren nëse dëmtimi zgjatë më shumë se 28 ditë.

Shuma e paguar nga institucioni i futbollit do të marrë parasysh pagën fikse të lojtarit, pa përfshirë bonuese arrin në afër 7.5 milionë euro. Rezultati merret duke shumëzuar 20,458 € me 365, maksimumi i paguar nga programi i Mbrojtjes së Futbollistëve, shkon deri në 80 milionë euro në vit.

Uruguaiani do të operohet dhe do të ndjekë më pas një trajtim për të qenë gati për fillimin e Kupës së Botës. Edhe pse FIFA do të paguajë pagën e tij gjatë dëmtimit, Barcelona është e shqetësuar se futbollisti mund të mos kthehet shpejt në gjendjen e tij optimale. 

Lajmet e fundit nga