LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

TRAGJIKE! Legjenda e sërfit, humb jetën nga një grusht…

26 Shtator 2022, 12:42, Sport CNA
TRAGJIKE! Legjenda e sërfit, humb jetën nga një grusht…

Chris Davidson, një ish-sërfist i njohur 45-vjeçar, ka vdekur pasi u godit me grusht në fytyrë jashtë një pijetoreje në New South Wales në Australi. Sipas raportit të policisë, ish-sportisti është rrëzuar në tokë dhe ka pësuar një goditje në kokë në trotuar pasi ka marrë grushtin.

Chris Davidson u trajtua në skenën e sulmit, por vdiq pak më pas në spitalin Kempsey. Një 42-vjeçar është arrestuar dhe akuzuar për vdekjen e Chris Davidson. Ish-sërfisti u bë i famshëm në vitin 1996, kur në moshën 19-vjeçare mposhti në dy gara radhazi Kelly Slater, atë që kosiderohej si sërfisti më i madh i të gjitha kohërave.

"Kam humbur një ‘ushtar’ tjetër. Kam pasur shumë beteja të mira me këtë djalë. Një nga sërfistët më të talentuar në natyrë, që kam takuar ndonjëherë,"- ka shkruar Kelly Slater në llogarinë e tij në Instagram, pasi mësoi për vdekjen e Chris Davidson.

Korporata Australiane e sërfit e ka përcaktuar Chris Davidson, si "një talent absolutisht të jashtëzakonshëm dhe po aq ekstravagant sa ishte në ujë". Në vitet 1990, revista 'Tracks' e përcaktoi Chris Davidson si "një nga sërfistët më të talentuar në botë". Në vitin 2010 Chris Davidson u konsiderua si sërfisti i katërmbëdhjetë më i mirë në botë.

Lajmet e fundit nga