LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

De Biasi: Reja nuk mund të sulmohet kështu, Shqipëria ime kishte diçka ndryshe

26 Shtator 2022, 11:52, Sport CNA
De Biasi: Reja nuk mund të sulmohet kështu, Shqipëria ime kishte
De Biasi Shqiperia

Gianni De Biasi në një lidhje Skype me emisionin "Skaner", flet rreth ndeshjes së Izraelit dhe bën një krahasim me ekipin e drejtuar nga ai dhe atë të Rejas.

Ndryshimi i modulit të Rejas – “Sistemi nuk të bën të fitosh por interpretimi. Unë me Azerbaixhanin e kam nisur 4-3-3 e më pas 4-2-3-1.”

Çfarë nuk të pëlqeu nga ndeshja – “Skuadra  mund të fitonte nëse do përpiqej pak më shumë. Nuk më pëlqeu fare rezultati. Pjesa e parë e dobët. Në të dytën një përmirësim i lehtë.”

Puna e Rejas – “Çuditem nga komportimi mediatik. Shumë lojtarë ishin të dëmtuar. Cështje taktike ka pafund. Cështja e kualifikimt sigurisht është tjetër gjë por trajneri nuk mund të sulmohet në këtë mënyrë. Më nervozon fakti që e dominojmë ndeshjen ashtu si në Kazakistan ku goditëm 13 herë në portë e u ndëshkuam nga një goditje.”

Ekipi i sotëm nga ai i joti – “Gjthmonë e njëtja pyetje. Kombëtarja ime kishte lojtarë me eksperiencë. E sotmja ka lojtarë që luajnë në ligat më të forta, në Spanjë, Itali, Angli. Luajnë me Top klube dhe janë të rinj ka shumë cilësi dhe do kohë të vijë aty ku duhet.

Nga jashtë nuk mund të jap shpjegim për atë që i mungon ekipit të sotëm. Ndoshta nuk ka arritur të përshtatet grupi por trajneri ka drejtuar ekipe elitare dhe e ka përvojën për t’u përballur me këto çështje.

Eshte nje paralele me Italine që arritën nga mbretërit e Europës në kto që janë sot. Duhet të kënaqemi kur është për t’u kënaqur dhe duhet vuajtur kur është për të vuajtur.”

Lajmet e fundit nga