LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kroçerat harrojnë Durrësin/ Asnjë s’e ka ‘prekur’ portin që nga maji

14 Gusht 2022, 14:41, Sociale CNA

Kroçerat harrojnë Durrësin/ Asnjë s’e ka

Që nga maji asnjë kroçerë nuk ka ndaluar në brigjet shqiptare.

Në portin e Durrësit, vizita e fundit e një anijeje të tillë është shënuar më 30 maj, kur mbërriti “La belle del’Adriatique”.

Kjo dëshmon rënien e theksuar të këtij sektori.

“Është edhe e vështirë, sepse porti i Durrësit është port i ndërtuar për mallra të përgjithshme dhe jo i përshtatur për anije turistike, thotë Arjan Çyrbja, aksioner i kompanisë “Intermed Shiping”. Ka dhe momente, kur në momentin e fundit jemi të detyruar që për arsye të ndryshme teknike mund të ketë edhe ndërrime të vendeve të kalatës”, shton ai.

Gjithashtu, ka dhe probleme sigurie në lëvizjen e pasagjerëve nga terminali derisa të dalin në qytet.

Çyrbja tregon se kemi të bëjmë me turistë elitarë dhe mjaft kërkues, kushtet e të cilëve Shqipëria nuk i plotëson.

“Dihet që segmenti i turizmit të kroçerave është pak delikat, që ka kërkesa të larta dhe që përgjithësisht i shprehin pakënaqësitë e tyre. Përpara se kompanitë e anijeve turistike të vendosin të sjellin anijet e tyre në Shqipëri dërgojnë oficerët e tyre për të vlerësuar gjendjen e portit, rrugëve, qyteteve, gjithçka”, shprehet Çyrbja.

Prandaj, deri më sot ky sektor po mbahet gjallë nga anijet e vjetra, tashmë të mësuara me gjendjen e Shqipërisë.

“Përgjithësisht janë kompani të cilat kanë krijuar tashmë një traditë në portin e Durrësit. E rëndësishme është që ne po luftojmë tani të sjellim dhe kompani të tjera, veç atyre ekzistuese, sepse të qëndrosh vetëm me ato ekzistuese nuk është diçka e mirë”, thekson ai.

Në rast se ekzekutivi nuk do të bashkëpunojë menjëherë me bashkitë bregdetare për ndërtimin e infrastrukturës turistike dhe krijimin e faciliteteve të nevojshme, ky sektor do të vijojë të regjistrojë rënie deri në rrënim të plotë./euronews

Lajmet e fundit nga