LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Moti dhe rreziku nga zjarret/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

11 Gusht 2022, 21:16, Sociale CNA
Moti dhe rreziku nga zjarret/ Çfarë parashikojnë
Foto ilustruese

Ashtu si ditët e fundit, edhe nesër do të ketë një rënie të lehtë të temperaturave, të cilat do të shoqërohen me vranësira.

IGJEUM parashikon reshje lokalisht mesatare në qarqet Dibër, Elbasan dhe Korçë, ndërsa të dobëta në qarqet e tjera.  

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare, ndërsa temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 22 / 30 °C;

në vendet e ulëta: 20 / 31 °C;

në vendet malore: 14 / 26 °C.

Sa i përket rrezikut nga zjarret, pritet niveli rrezik “i lartë” në qarqet Lezhë, Durrës, Tiranë dhe Fier, ndërsa “i moderuar’’ në qarqet e tjera.

Në disa prej këtyre qarqeve pritet rrezik “shumë i lartë” vetëm n? zona t? lokalizuara, konkretisht: qarku Shkodër (Perëndim dhe Jug), qarku Lezhë (Verilindje), qarku Tiranë (Perëndim), dhe Fier (Veri dhe Perëndim)./ B.A. - CNA.al

 

Lajmet e fundit nga