LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulje temperaturash dhe reshje shiu/ Si parashikohet të jetë moti për ditën e nesërme

9 Gusht 2022, 16:41, Sociale CNA
Ulje temperaturash dhe reshje shiu/ Si parashikohet të jetë moti
Foto ilustruese

Ditën e nesërme pritet që vendi të ndikohet nga kthjellime dhe alternime vranësirash mesatare dhe hera-herës të dendura.

Vranësirat në relievet kodrinore dhe malore të vendit do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët. Lokalisht këto reshje do të marrin formën e rrebesheve shoqëruar me breshër dhe rrufe.

Sipas SHMU era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina fiton shpejtësi deri në 10-12m/sek.

Valëzimi në dete i forcës 2-3 ballë

Temperaturat parashikohen:                                                                                                                             

në zona malore 15 deri 29°C                                                                                                                                                          

në zona e ulëta 16 deri 36°C                                                                                                                                                                

në zona bregdetare 19 deri 34°C./ CNA.al

Lajmet e fundit nga