LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sot dita pa makina në të gjithë vendin/ Akset ku do të kufizohet qarkullimi i mjeteve

7 Gusht 2022, 09:16, Sociale CNA
Sot dita pa makina në të gjithë vendin/ Akset ku do të
Foto ilustruese

E diela e parë e çdo muaji në vendin tonë, do të jetë ditë pa makina. Nisma e ndërmarrë që në muajin mars, po zbatohet rregulllisht në të gjithë vendin.

Kjo nismë është marrë për të kursyer naftën, çmimi i së cilës është rritur shumë kohët e fundit, por edhe për shëndetin e njerëzve.

Policia ka njoftuar edhe për akset rrugore, ku nuk do të lejohet qarkullimi, përveçse, transportit urban, ambulancave dhe zjarrfikëseve.

Rrugët ku do të kufizohet qarkullimi i mjeteve

Tiranë

Bulevardi "Dëshmorët e Kombit" nga Ministria e Brendshme deri në fillim të "Ish-hotel Dajti".

Bulevardi "Dëshmorët e Kombit" nga Ura e "ish-Hotel Dajtit" deri në kryqëzimin me rrugën "Ismail Qemali".

Segmenti i rrugës "Myslym Shyri" nga kryqëzimi i Gjykatës së Lartë me drejtim dalje në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Qarkullimi i automjeteve, mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të bëhet sipas planit të lëvizjes më poshtë:

Mjetet e emergjencës, policisë së shtetit, shërbimit publik urban qytetas dhe Taxi 4+1 do të jetë i mundur për gjatë gjithë kohës në segmentet e përcaktuara në pikën 1 të këtij vendimi. Për të gjithë automjetet e tjera aksesi do të jetë në rrugët "Ibrahim Rugova", blv. "Zhan D'Ark", blv. "Bajram Curri" dhe "George.W.Bush". Qarkullimi në kryqëzimin e rrugës "Myslym Shyri" me rrugën "Ibrahim Rugova" do të jetë i detyruar djathtas.

Berat

Do të mbyllet aksi rrethrrotullim "Ypsiloni"-rrethrrotullim "Ura e Gorices" dhe "Shetitorja Osumi".

Pedonalja e qytetit do te mbushet me aktivitete sportive (nese sdo te kemi probleme me motin).

Fier

Në këto ditë, nga ora 08:00 deri në orën 16:00, disa prej rrugëve kryesore të qytetit do të kenë kufizim të qarkullimit të automjeteve, me përjashtim të mjeteve të emergjencës (ambulancë, zjarrfikëse, Polici e Shtetit). 
Rrugët ku do të aplikohet ky kufizim janë:
• Rruga “Kastriot Muço” - nga kryqëzimi me rrugën “Mujo Ulqinaku” deri në sheshin “Nënë Tereza”.
• Rruga “Rauf Nallbani” - nga Sheshi “Nënë Tereza” deri në kryqëzimin me rrugën “Jakov Milaj”
• Bulevardi “Ramiz Aranitasi” - nga kryqëzimi me Rrugën "Vasil Peçuke" deri te Sheshi Europa.
• Bulevardi “Jakov Xoxa” - nga Sheshi Europa deri në rrethrrotullimin e Sharrës
• Rruga Dervish Hekali - nga kryqëzimi me rrugën “Mujo Ulqinaku” deri në sheshin “Nënë Tereza”.

Durrës

Bulevardi "Dyrrah"-rruga "Grigor Durrsaku"
Rruga "Aleksandër Goga" duke filluar nga muzeu i Dëshmorëve-Sheshi
Iliria-Bulevardi "Epidam" deri te "Torra Veneciane".

Korçë

Qarkullimi i automjeteve do të ndalohet në blv."Republika" dhe Blv."Rilindasit" që prej orës 09:00-19:00. 

Lezhë

Bulevardi "Gjergj Fishta" nga varrezat e dëshmorëve deri në rrethrrotullimin e sheshit "Besëlidhja";
Rruga "Luigj Gurakuqi", nga xhamia deri në kryqëzimin kryesor në qytetin Lezhë.

Dibër

Rrugët e brendshme të qytetit të Peshkopisë do të kufizohen për lëvizjen e automjeteve private nga ora 8:00-16:00

Lushnjë

Shëtitorja "Kongresi" nga banka Raiffeisen deri te "Sheshi i Qytetarëve"
Rruga "Misto Mame" nga gjimnazi "18 tetori" deri te kryqëzimi "Labëria"/CNA.al

Lajmet e fundit nga