LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luhatjet e motit dhe rreziku nga zjarret/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

30 Korrik 2022, 16:38, Sociale CNA
Luhatjet e motit dhe rreziku nga zjarret/ Çfarë parashikojnë
Foto ilustruese

Ditën e nesërme parashikohen reshje të dobëta ose lokalisht të dobëta në shumicën e qarqeve.

Sipas IGJEUM, era do të fryjë e lehtë deri mesatare, por deri e fortë në bregdetin jugor.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 23 / 33 °C;

në vendet e ulëta: 21 / 33 °C;

në vendet malore: 15 / 31 °C.

Përsa i përket zjarreve, pritet niveli rrezik “i lartë” në qarqet Elbasan, Fier, Berat dhe Gjirokastër, ndërsa në qarqet e tjera pritet rrezik “i moderuar’’, por në zona të lokalizuara, pritet rrezik “i lartë”.

Në disa prej këtyre qarqeve pritet rrezik “shumë i lartë” vetëm në zona të lokalizuara, konkretisht: qarku Kukës, qarku Tiranë, qarku Elbasan, qarku Fier, qarku Berat, qarku Gjirokastër dhe Vlorë. Gjatë ditës së nesërme, rreziku pritet të jetë më i ulët se sot./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga